Sławek z Moniką i dziećmi przeprowadzili się do Grajewa w listopadzie 2013 roku w bardzo konkretnym celu: założyć Kościół. Dla tego powołania i wizji oboje pozostawiają swoją dotychczasową pracę zawodową i rodzinną miejscowość położoną kilkadziesiąt kilometrów dalej. Rozpoczynają pracę misyjną wysłani i wspierani przez Kościół Zielonoświątkowy w Białymstoku oraz Program Zakładania Zborów Ligi Biblijnej.
Grajewo to 22 tysięczne miasto położone w północno wschodniej części kraju. Sytuację oraz nastroje panujące wśród mieszkańców miasta trafnie oddaje tekst napisany przez reportera brytyjskiego Guardiana, który w tym celu pojechał tam osobiście: „Grajewo znajduje się na drodze tirów zmierzających do Kaliningradu i na Litwę. Główni pracodawcy w okolicy to mleczarnia, fabryka płyt meblowych i wytwórnia paszy dla zwierząt. Stopa bezrobocia wynosi tam blisko 18 procent.
Siedemnastoletnia Urszula Malicka przyznaje, że najpierw chciałaby przeprowadzić się na studia do Warszawy, a w przypadku rozczarowania wyjechać do krewnych i znajomych za granicę. – Mamy pięć kościołów (rzymskokatolickich). Po co aż pięć? Tego, co młodym ludziom tutaj brakuje, to miejsce, gdzie mogliby się zrelaksować. Nie ma czegoś takiego, więc siedzimy w domach – wyjaśnia swój krytyczny stosunek do miasta dziewczyna.
Magda Jagielska, właścicielka salonu urody zauważa też inny problem: „Mamy tu bardzo niską samoocenę. Każda rodzina ma kogoś, kto wyemigrował przez ostatnie 30 lat do Stanów Zjednoczonych, Kanady lub Wielkiej Brytanii. Dlatego wszyscy poddajemy się wrażeniu, że lepiej stąd wyjechać. ‘Odważni’ wyjechali, a reszta, która została, czuje się od nich gorsza”.
W takie środowisko trafia Sławek z rodziną. Od początku koncentrują się na poznawaniu ludzi, nawiązywaniu relacji i głoszeniu Ewangelii. Wcześniej prowadzili działania ewangelizacyjne zarówno wśród dzieci (poprzez Kids Club) jak i dorosłych dojeżdżając kilkadziesiąt kilometrów w czasie urlopowym i wolne weekendy. Teraz mieszkając już na stałe, z nowo poznanymi osobami prowadzą skuteczną prace ewangelizacyjną. Jak mówi Sławek – szkolenie Ligi Biblijnej i materiały pozwoliły nam na docieranie z ewangelią do szerokiej grupy ludzi, a Projekt Filip stał się dobrym narzędziem do pracy indywidualnej i grupowej”.
Dzięki temu po roku pracy w Grajewie z pięciu osób do wspólnoty dołączyło kolejnych 10 osób i ochrzczone zostały pierwsze 4 osoby. Sławek organizuje koncerty ewangelizacyjne, prowadzi różne działania misyjne i społeczne z odwiedzającymi go grupami młodzieżowymi. Nadal raz w miesiącu kontynuuje działania wśród dzieci. Rodzina Sławka wspiera go w tej pracy odwiedzając rodziców i zapraszając dzieci. Krok po kroku Ewangelię przyjmują, zostają ochrzczone i przyłączone do Kościoła następne 4 osoby. W efekcie w październiku 2015 roku zostaje oficjalnie zarejestrowany zbór Kościoła Zielonoświątkowego „KDG” (Kościół dla Grajewa) z liczbą 25 członków i sympatyków. Kolejny 2016 rok okazuje się rokiem przełomów i dalszego rozwoju – społeczność wzrasta do 35-40 członków i sympatyków w tym 7 kolejnych ochrzczonych osób. Jedną z tych osób jest Rafał.
Podczas letniej ewangelizacji Sławek otrzymał zaproszenie do pewnego domu. Państwo Dorota i Kazimierz chętnie słuchają ewangelii i świadectwa o Jezusie i wyrażają chęć dalszych odwiedzin. Kolejna wizyta przypada w trakcie pobytu u Sławka, Wojtka Leszczyńskiego odpowiedzialnego (z ramienia Ligi Biblijnej) za pracę w Grajewie. W trakcie tej wizyty u Pani Doroty pojawiają się najpierw 2 znajome, a potem również jej kuzyn – Rafał, który w odróżnieniu od kobiet, chętnie wysłuchał świadectw ewangelii. Zainteresowany dalszym kontaktem daje swój numer telefonu. Niestety w międzyczasie zmienia ten numer i kontakt z nim się urywa. Jednak pół roku później Sławek z Rafałem spotykają się „przypadkowo” na lodowisku. Umawiają się na kawę. Podczas spotkania i rozmowy Rafał wyraża chęć modlitwy i oddania życia Jezusowi. Od tego czasu Rafał rozpoczyna uczęszczać na społeczność Kościoła i wreszcie wyraża swoje oddanie Chrystusowi w chrzcie. Teraz Rafał głosi ewangelię wśród kolegów i swojej rodziny. Jeden z jego kolegów – Łukasz, będąc na jednym z nabożeństw wyszedł do modlitwy, aby również oddać swoje życie Jezusowi.
Służba nowo powstałego Kościoła ciągle się rozszerza. Powstają grupy w 2 kolejnych miejscowościach: Mońkach i Ełku, na które uczęszcza 10 osób. Uczestnicy są prowadzeni przez kolejne kursy Projektu Filip. Owocem prowadzonych kursów w Ełku jest chrzest Marka, siódmej w tym roku osoby.
Kolejnym krokiem, który od nowego 2017 roku Sławek chce podjąć wraz z rodziną jest uruchomienie nabożeństw w Ełku, co – jak wierzymy – zaskutkuje założeniem zboru w Ełku. Sławek jest przekonany, że to dopiero początek pracy i Bożego błogosławieństwa w pozyskiwaniu ludzi dla Chrystusa. A swoim bogatym już doświadczeniem służby wśród dzieci ma okazję dzielić się z kolejną grupą misjonarzy szkolonych przez Ligę Biblijną.
Nabór misjonarzy
Wraz z nadejściem nowego roku 2017 rozpoczynamy dziesiąty nabór misjonarzy do dwuletniego programu zakładania zborów MISJA_PL. Pierwsze warsztaty szkoleniowe planujemy na 26-30.06.2017.
Tych, którzy budują nową społeczność lub są zainteresowani jej założeniem zapraszamy do kontaktu z nami. Więcej szczegółów i na bieżąco aktualizowanych informacji znajdziesz w zakładce Misja_PL.
Wojciech Leszczyński
tel. 606 673 093
leszczynski()ligabiblijna.pl